Out Of Stock












Wire mesh flexibility and strength test (comparing diameters)
How to cut welded wire mesh
How to attach welded wire mesh to posts and different materials
How to install a welded wire mesh fence with T posts
13mm x 13mm BUDGET Wire Mesh (H90cm x L6m) – 16g/1.6mm
£30.99 inc. VAT
Email when stock available
SKU: CWM361212166
This item: 13mm x 13mm BUDGET Wire Mesh (H90cm x L6m) - 16g/1.6mm
Out of stock
-
+
£30.99 inc. VAT
£30.99 inc. VAT
Frequently Bought Together
Measurements
| Length | 6m (20ft) |
|---|---|
| Height | 90cm (3ft) |
| Hole Size (Aperture) | 13mm x 13mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 1.6mm (16g) |
Construction
| Material | Galvanised steel |
|---|---|
| Coating | Hot dip galvanised |
| Wire Diameter (Gauge) | 1.6mm (16g) |
| Hole Size (Aperture) | 13mm x 13mm |
| Hole Shape | Square |
| Mesh Construction | Welded |
| Open Area % | 79.28 |
| Mesh Count | 2 |
| Product Form | Roll |
| Weight | 12.2kg |
Strength & Environment
| Corrosion Resistance | Yes |
|---|---|
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | No |
| Suited to Indoor | No |
| Flexibility Grade | Easy to bend |
| How to Cut | Wire cutters |
Manufacturing Standards
| Wire Diameters Standard | No |
|---|---|
| Accurate Zinc Coating | No |
| Wire Tolerances Standard | No |
| Hole Size (Aperture) Standard | No |
| Zinc Quality Standard | No |
| Grade | BUDGET |
| Manufactured in | China |
Look & Feel
| Colour | Grey |
|---|---|
| Handle with Gloves | Recommended |
Fence Installation
| Ease of Fence Installation | Average |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Medium |
| Tools Required to Install | Hammer |
| Accessories Required | Cable ties or hog rings, Posts, tension wire |
| Experience Required | Medium |
| People Required to Install | x2 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Post Spacing | 2-3m |
| Install with T Posts | Yes |
| Install with Wood Posts | Yes |
| Install with Metal Posts | Yes |
| Install with Concrete Posts | Yes |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Requires Tension Line | Yes – will sag over time |
| How to Cut | Wire cutters |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 900 × 140 × 140 mm |
Downladable PDFs
Specification
Installation
Related products
Related Categories
Live Chat
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
Login
Register
Wire Fence is part of the Super Magic Bean group - VAT Registered: 344 7643 83 - Company Registration No: 11290483