







Show video
Wire mesh flexibility and strength test (comparing diameters)
How to cut welded wire mesh
How to attach welded wire mesh to posts and different materials
How to install a welded wire mesh fence with T posts
25mm x 13mm BUDGET Wire Mesh (H1.2m x L30m) – 19g/1mm
£138.99 inc. VAT
In Stock| Title | Quantity | Price |
|---|---|---|
| Weld Mesh Rolls | 2 - 4 | 3% £134.82 |
| Weld Mesh Rolls | 5 - 9 | 6% £130.65 |
| Weld Mesh Rolls | 10 - 19 | 9% £126.48 |
| Weld Mesh Rolls | 20 - 500 | 12% £122.31 |
SKU: CWM481211930
This item: 25mm x 13mm BUDGET Wire Mesh (H1.2m x L30m) - 19g/1mm
56 in stock
-
+
£138.99 inc. VAT
£138.99 inc. VAT
Frequently Bought Together
Measurements
| Length | 30m (98ft) |
|---|---|
| Height | 1.2m (4ft) |
| Hole Size (Aperture) | 25mm x 13mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 1mm (19g) |
Construction
| Material | Galvanised steel |
|---|---|
| Coating | Hot dip galvanised |
| Wire Diameter (Gauge) | 1mm (19g) |
| Hole Size (Aperture) | 25mm x 13mm |
| Hole Shape | Rectangle |
| Mesh Construction | Welded |
| Open Area % | 92.46 |
| Mesh Count | 1 |
| Product Form | Roll |
| Weight | 23kg |
Strength & Environment
| Corrosion Resistance | Yes |
|---|---|
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | No |
| Suited to Indoor | No |
| Flexibility Grade | Very easy to bend |
| How to Cut | Strong scissors |
Manufacturing Standards
| Wire Diameters Standard | No |
|---|---|
| Accurate Zinc Coating | No |
| Wire Tolerances Standard | No |
| Hole Size (Aperture) Standard | No |
| Zinc Quality Standard | No |
| Grade | BUDGET |
| Manufactured in | China |
Look & Feel
| Colour | Grey |
|---|---|
| Handle with Gloves | Recommended |
Fence Installation
| Ease of Fence Installation | Average |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Medium |
| Tools Required to Install | Hammer |
| Accessories Required | Cable ties or hog rings, Posts, tension wire |
| Experience Required | Medium |
| People Required to Install | x2 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Post Spacing | 2-3m |
| Install with T Posts | Yes |
| Install with Wood Posts | Yes |
| Install with Metal Posts | Yes |
| Install with Concrete Posts | Yes |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Requires Tension Line | Yes – will sag over time |
| How to Cut | Strong scissors |
| Shipping Weight | 23 kg |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 1200 × 300 × 300 mm |
Downladable PDFs
Specification
Installation
Related products
Related Categories
Live Chat
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
Login
Register
Wire Fence is part of the Super Magic Bean group - VAT Registered: 344 7643 83 - Company Registration No: 11290483