Show video
75mm x 75mm PVC Mesh Panel (H45cm x L97.5cm) – 4.3mm
£22.99 inc. VAT
In Stock| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 - 8 | £22.30 |
| 9 - 12 | £21.61 |
| 13 - 16 | £20.92 |
| 17 - 300 | £20.23 |
This item: 75mm x 75mm PVC Mesh Panel (H45cm x L97.5cm) - 4.3mm
-
+
£22.99 inc. VAT
£22.99 inc. VAT
Frequently Bought Together
Measurements
| Length | 97.5cm (3.2ft) |
|---|---|
| Height | 45cm (1.5ft) |
| Hole Size (Aperture) | 75mm x 75mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 3.8mm (9g) – 4.3mm incl. PVC |
Construction
| Material | Galfan coated steel |
|---|---|
| Coating | PVC coated |
| Wire Diameter (Gauge) | 3.8mm (9g) – 4.3mm incl. PVC |
| Hole Size (Aperture) | 75mm x 75mm |
| Hole Shape | Square |
| Mesh Construction | Welded |
| Open Area % | 89.45 |
| Mesh Count | 0.3 |
| Product Form | Panel |
| Weight | 1.18kg |
Strength & Environment
| Life Expectancy | Up to 120 yrs |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes – British Standards |
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | Yes |
| Suited to Indoor | Yes |
| Tensile Strength Range | 540-770 N/mm2 |
| Flexibility Grade | Cannot bend by hand |
| How to Cut | Bolt cutters |
Manufacturing Standards
| BBA Certified | Yes – BBA certificate number: 05/4215 |
|---|---|
| Wire Diameters Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
| Accurate Zinc Coating | Yes – conforms to BS EN 10244-2:2009 |
| Wire Tolerances Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
| Hole Size (Aperture) Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
| Zinc Quality Standard | Unknown |
| Manufactured in | Dubai |
Look & Feel
| Colour | Grey |
|---|---|
| Handle with Gloves | Not required |
Fence Installation
| Ease of Fence Installation | Easy |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Quick |
| Tools Required to Install | No tools required |
| Accessories Required | Cable ties or hog rings, Posts |
| Experience Required | Low |
| People Required to Install | x1 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Post Spacing | Same length as the panel |
| Install with T Posts | Yes |
| Install with Wood Posts | Yes |
| Install with Metal Posts | Yes |
| Install with Concrete Posts | Yes |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Requires Tension Line | No – won't sag |
| How to Cut | Bolt cutters |
Downloadable PDFs
Related Categories














