Out Of Stock




Show video
25cm x 10m Hoop Top Garden Border Fence
£17.99 inc. VAT
Email when stock available
SKU: ARCO25010
This item: 25cm x 10m Hoop Top Garden Border Fence
Out of stock
-
+
£17.99 inc. VAT
£17.99 inc. VAT
Frequently Bought Together
Measurements
| Length | 10m (32ft) |
|---|---|
| Height | 25cm (0.8ft) |
| Hole Size (Aperture) | Varied |
| Wire Diameter (Gauge) | 1.7mm (steel core) / 2.1mm (pvc coating) |
Construction
| Material | Galvanised steel |
|---|---|
| Coating | PVC coated |
| Wire Diameter (Gauge) | 1.7mm (steel core) / 2.1mm (pvc coating) |
| Hole Size (Aperture) | Varied |
| Vertical Wire Spacing | 15cm (6") |
| Hole Shape | Rectangle |
| Mesh Construction | Twisted |
| Open Area % | 95.31 |
| Mesh Count | 0.32 |
| Product Form | Roll |
| Weight | 2.5kg |
Strength & Environment
| Corrosion Resistance | Yes |
|---|---|
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | Yes |
| Suited to Indoor | No |
| Suited to Outdoor Use | Yes |
| Tensile Strength Range | 450-550 N/mm2 |
| Flexibility Grade | Bends with force |
| How to Cut | Wire cutters |
Manufacturing Standards
| Wire Diameters Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
|---|---|
| PVC Coating Standard | Yes – conforms to BS EN 10245-2:2011 |
| Wire Tolerances Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
| Hole Size (Aperture) Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
| Grade | STANDARD |
| Manufactured in | Europe |
Look & Feel
| Colour | Alpine green |
|---|---|
| Handle with Gloves | Not required |
Other
| Experience Required | Low |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Very quick |
| Ease of Fence Installation | Very easy |
| People Required to Install | x1 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 300 × 300 × 300 mm |
Related products
Related Categories
Live Chat
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
Login
Register
Wire Fence is part of the Super Magic Bean group - VAT Registered: 344 7643 83 - Company Registration No: 11290483