










Show video
PVC chicken wire strength & flexibility test
How to unroll chicken wire
How to attach chicken wire to posts and different materials
13mm BUDGET Green PVC Wire Netting (H1m x L50m) – 1.2mm
£64.99 inc. VAT
In Stock| Title | Quantity | Price |
|---|---|---|
| Chicken Wire | 2 - 4 | 5% £61.74 |
| Chicken Wire | 5 - 9 | 7.5% £60.12 |
| Chicken Wire | 10 - 19 | 10% £58.49 |
| Chicken Wire | 20 - 500 | 15% £55.24 |
SKU: PVCWN10001350
This item: 13mm BUDGET Green PVC Wire Netting (H1m x L50m) - 1.2mm
48 in stock
-
+
£64.99 inc. VAT
£64.99 inc. VAT
Frequently Bought Together
Measurements
| Length | 50m (164ft) |
|---|---|
| Height | 1m (3.2ft) |
| Hole Size (Aperture) | 13mm x 13mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 0.9mm (20g) – 1.2mm incl. PVC |
Construction
| Material | Galvanised steel |
|---|---|
| Coating | PVC coated |
| Wire Diameter (Gauge) | 0.9mm (20g) – 1.2mm incl. PVC |
| Hole Size (Aperture) | 13mm x 13mm |
| Hole Shape | Hexagonal |
| Mesh Construction | Woven |
| Open Area % | 83.81 |
| Mesh Count | 2 |
| Product Form | Roll |
| Weight | 20kg |
Strength & Environment
| Corrosion Resistance | Yes |
|---|---|
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | No |
| Suited to Indoor | Yes |
| Flexibility Grade | Very easy to bend |
| How to Cut | Wire cutters |
Manufacturing Standards
| Grade | BUDGET |
|---|---|
| Manufactured in | China |
Look & Feel
| Colour | Green |
|---|---|
| Handle with Gloves | Not required |
Fence Installation
| Ease of Fence Installation | Average |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Medium |
| Tools Required to Install | Hammer |
| Accessories Required | Cable ties or hog rings, post strut, Posts, radisseur, stretcher bar, tension wire |
| Experience Required | Medium |
| People Required to Install | x2 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Post Spacing | 2-3m |
| Install with T Posts | Yes |
| Install with Wood Posts | Yes |
| Install with Metal Posts | Yes |
| Install with Concrete Posts | Yes |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Requires Tension Line | Yes – will sag over time |
| How to Cut | Wire cutters |
| Shipping Weight | 20 kg |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 1000 × 500 × 500 mm |
Downloadable PDFs
Specification
- Budget Chicken Wire Specification
- Standard Chicken Wire Specification
- Premium Chicken Wire Specification
Installation
Guides
- How to Paint Chicken Wire
- How to Make Tomato Cages From Chicken Wire
- How to Make Chicken Wire Ghost Figures
- How to Make Topiary Frames with Chicken Wire
- How to Make Flower Vase with Paper Mache
- How To Attach Chicken Wire to Wood Frame
- How to Make Picture Frames with Chicken Wire
- How to Make a Christmas Light Ball With Chicken Wire
- How to Use Chicken Wire in Flower Arrangements
- How to Make a Jewelry Holder with Chicken Wire
- How to Build a Cat Enclosure with Chicken Wire
Related products
Related Categories
Live Chat
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
Login
Register
Wire Fence is part of the Super Magic Bean group - VAT Registered: 344 7643 83 - Company Registration No: 11290483