







Show video
25mm x 25mm Stainless Steel Wire Mesh (H30cm x L30m) – 19g/1mm
£65.99 inc. VAT
In Stock| Title | Quantity | Price |
|---|---|---|
| Stainless Steel | 2 - 4 | 5% £62.69 |
| Stainless Steel | 5 - 9 | 10% £59.39 |
| Stainless Steel | 10 - 19 | 15% £56.09 |
| Stainless Steel | 20 - 500 | 20% £52.79 |
SKU: SSR12111930
Measurements
| Length | 30m (98ft) |
|---|---|
| Height | 30cm (1ft) |
| Hole Size (Aperture) | 25mm x 25mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 1mm (19g) |
Construction
| Material | Stainless steel 304 |
|---|---|
| Wire Diameter (Gauge) | 1mm (19g) |
| Hole Size (Aperture) | 25mm x 25mm |
| Hole Shape | Square |
| Mesh Construction | Welded |
| Open Area % | 92.46 |
| Mesh Count | 1 |
| Product Form | Roll |
| Weight | 4.3kg |
Strength & Environment
| Corrosion Resistance | Yes |
|---|---|
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | No |
| Suited to Indoor | No |
| Flexibility Grade | Very easy to bend |
| How to Cut | Strong scissors |
Manufacturing Standards
| Wire Tolerances Standard | Yes – conforms to BS EN 10218-2:2012 |
|---|---|
| Stainless Steel Standard | Yes – conforms to ASTM A580 |
| Manufactured in | China |
Look & Feel
| Colour | Grey |
|---|---|
| Handle with Gloves | Recommended |
Fence Installation
| Ease of Fence Installation | Average |
|---|---|
| Speed of Fence Installation | Medium |
| Tools Required to Install | Hammer |
| Accessories Required | Cable ties or hog rings, Posts, tension wire |
| Experience Required | Medium |
| People Required to Install | x2 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Post Spacing | 2-3m |
| Install with T Posts | Yes |
| Install with Wood Posts | Yes |
| Install with Metal Posts | Yes |
| Install with Concrete Posts | Yes |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Eye bolts & tension wire |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| Requires Tension Line | Yes – will sag over time |
| How to Cut | Strong scissors |
| Shipping Weight | 4.3 kg |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 300 × 300 × 300 mm |
Downloadable PDFs
Related products
Related Categories
Live Chat
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
(Mon - Fri / 9:00 AM - 4:00 PM)
Login
Register
Wire Fence is part of the Super Magic Bean group - VAT Registered: 344 7643 83 - Company Registration No: 11290483