Out Of Stock
Show video
50mm x 50mm PVC Coated Tree Guard (H1.8m x D30cm) – 10g (Pack of 5)
£122.99 inc. VAT
Email when stock available
Description
Measurements
| Height | 1.8m (6ft) |
|---|---|
| Hole Size (Aperture) | 50mm x 50mm |
| Wire Diameter (Gauge) | 3mm (10g) – 3.5mm incl. PVC |
| Tree Guard Diameter | 30cm / 12" |
Construction
| Material | Galvanised steel |
|---|---|
| Coating | PVC coated |
| Wire Diameter (Gauge) | 3mm (10g) – 3.5mm incl. PVC |
| Hole Size (Aperture) | 50mm x 50mm |
| Hole Shape | Square |
| Mesh Construction | Welded |
| Open Area % | 89 |
| Mesh Count | 0.5 |
| Product Form | Pre-rolled tree guard |
| Weight | 20kg |
What’s Delivered?
| Quantity in Pack | x5 |
|---|
Strength & Environment
| Life Expectancy | 10 Years |
|---|---|
| Corrosion Resistance | Yes |
| UV Resistance | Yes |
| Can Withstand Salt Water | No |
| Suited to Indoor | No |
| Tensile Strength Range | 450-550 N/mm2 |
| Flexibility Grade | Bends with a lot of force |
| How to Cut | Bolt cutters |
Manufacturing Standards
| Accurate Zinc Coating | Yes – exceeds BS EN 10244-2:2009 |
|---|---|
| Zinc Quality Standard | Yes – conforms to BS EN 1179:2003 |
| Grade | BUDGET |
| Manufactured in | UK |
Look & Feel
| Colour | Green |
|---|---|
| Handle with Gloves | Recommended |
Tree Guard Installation
| Tools Required to Install | None |
|---|---|
| Accessories Required | Cable ties or hog rings |
| Experience Required | Low |
| People Required to Install | x1 |
| Downloadable Instructions | Yes – download PDF |
| Attach to Wood | U staples |
| Attach to Concrete | Cable ties |
| Attach to Mesh | Cable ties |
| Attach to Soil | Ground pegs |
| How to Cut | Bolt cutters |
Related Categories






